21 kwietnia 2022

Ile kosztuje projekt wnętrz, cennik ? Odpowiadamy na pytanie: projekt wnętrz dlaczego tyle kosztuje. 

Założę się, że większość z Was drugim hasłem jakim wpisała w wyszukiwarce, zaraz po „ projektowanie wnętrz np. Rzeszów”, było „ ile kosztuje projekt wnętrz, cennik ?”. Wcale nie jest to trudne do zgadnięcia. Wiadomo, że jest to ważna kwestia przy podejmowaniu decyzji, tym bardziej, jeśli jest to nasza pierwsza styczność z zaprojektowaniem własnego domu. Wachlarz cenowy jaki możemy spotkać to naprawę duże rozpiętości, a co za tym idzie i zakresy. Postaram się omówić tutaj za co tak właściwie płacimy, a przede wszystkim zwrócić uwagę, że DOBRY PROJEKT WNĘTRZ TO NIE TYLKO WIZUALIZACJA ale mnóstwo rysunków i szczegółów, których nie zdajemy sobie sprawy ! A czas dokładnego, jakościowego projektu może trwać od trzech tygodni do nawet kilku miesięcy. 

 

ZA CO PŁACIMY W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ ?

 

Projekt wnętrza składa się z kilku części, które można by odpowiednio, według kolejności nazwać od ogółu do szczegółu. Pierwsze co uwzględnia projekt to pomiar na budowie czyli tzw. INWNTARYZACJA

 

    POMIAR    

Zastanówmy się czy chcemy projektować bez faktycznych pomiarów, bazując jedynie na rzucie np. od dewelopera. Jaki sens będzie miało opracowanie kolejnych etapów, jeśli pomiary mogą odbiegać od tych na budowie ? Nigdy wymiary z rysunków nie są takie same jak na pomiarze z natury z przykrością stwierdzam, że często są to przeskalowane rysunki, które nie mają faktycznych gabarytów. Projekt bez pomiarów na budowie musi się liczyć z tym, że jest szansa, że przykładowo nasza zaprojektowana kuchnia z wyspą w rzeczywistości będzie musiała być pomniejszona o ową wyspę. Dlatego bardzo ważne jest pomiar i zdanie sobie sprawy, że jest to też nieodzowna część projektu.

Drugim etapem będzie pierwsze rozmieszczenie wnętrza czyli:

 

    UKŁAD    

PROJEKT FUNKCJONALNY. Jest to znana fraza wśród każdego kto interesuje się projektem wnętrza. Rozmieszczenie we wnętrzu mebli i głównych elementów projektowych przedstawiamy w formie rysunku 2D z wymiarami, często z wariantami do wyboru, a dodatkowo dostajemy model 3D naszego wnętrza. NIE ZROBIMY DOBREGO PROJEKTU NIE PRZECHODZĄC PRZEZ TEN ETAP. Nie stworzy się rzetelnej wizualizacji, bez podstawy jakim jest projekt funkcjonalny. Jeśli chcemy żeby nasz projekt składał się wyłącznie z wizualizacji to od razu odpowiem, że musi zawierać podstawowy projekt rozkładu mieszkania.

 

    WYOBRAŹNIA    

Projekt wnętrz – WIZUALIZACJA PLUS DOBÓR MATERIAŁÓW. Tak to ten upragniony etap, który obejmuje cena w ofercie. Wizualizacja plus dobór materiałów. Większość z nas błędnie myśli, że materiały przedstawiane w wizualizacji musi szukać sama na własną rękę. Nic bardziej mylnego ! Patrząc na wizualizacje zawsze mamy spis użytych materiałów oraz inne alternatywny, np. kilka kolorów tkanin do wyboru. Oszczędzamy tym czas Inwestorów, a przy tym daje to pewność, że wszystko wyjdzie jak na projekcie.

 

    INSTALACJA    

Rysunki instalacji wnętrz. Często słyszę, że Inwestorzy chcą zachować istniejące punkty instalacji co za tym idzie cena powinna być niższa. Jednak nie jest to takie proste jak się wydaje. Tworząc funkcjonalny projekt nie ma możliwości pozostać przy obecnych wyjściach instalacji. Dopiero po usytuowaniu mebli i elementów wystroju wnętrz można określić optymalne umiejscowienie gniazdek, wyjść prądu i podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Mogą być to małe zmiany ale jednak muszą się pojawić jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było komfortowe do mieszkania i użytkowania.

 

    SZCZEGÓŁY    

Przedostatni etap – czyli rysunki szczegółowe to coś co zaoszczędza mnóstwo czasu i zarazem pieniędzy w późniejszym wykończeniu wnętrza. Jak to działa? Zastanówmy się jak długo zajmie nam przeliczenie np. ilości listew przypodłogowych do całego domu, powierzchni do ułożenia podłogi jaką musimy podać przy zamówieniu w sklepie, ilości płytek w łazience i w jaki sposób je ułożyć by efekt był najlepszy i przy okazji zaoszczędzić materiał. Jeśli mamy meble dla stolarza na pewno też przyda się ich rozrys, unikniemy w ten sposób mnóstwa pytań od wykonawcy, a przy tym uzyskamy kosztorys od stolarza. Takie rysunki przydadzą się w poszukiwaniu najlepszej oferty od firmy stolarskiej. Dobór kolorystyki każdej ściany z opisem dla wykonawcy ułatwi sprawę na budowie a, jednoczenie oszczędza nasz czas na budowie tłumacząc szczegóły oraz w sklepie przy przeliczaniu ilości puszek farb oraz doboru kolorystyki. Aranżacja okien to również temat, który warto przemyśleć zwłaszcza, gdy chcemy uzyskać cenę wybranych zasłon. Projekty z opisanymi wymiarami okien, tkanin, rolet czy żaluzji posiadają wszystkie potrzebne informacje do ich zakupy i wyceny. Dobór mocy w lampach często staje się nie lada wyzwaniem dla Inwestorów, dlatego te określamy ilości natężenia, temperaturę światła i moc. Projektowanie wnętrz Rzeszów, Krosno, Jarosław

 

    KOSZTORYS    

Potrzebna listwa zakupów w jednym pliku, z określoną ilością elementów, kolorystyką i lokalizacją sklepów. Nie to nie są rzeczy z kosmosu, są to wszystko konkretne produkty, gotowe do zamówienia. Dodatkowo mając wszystkie rysunki projektowe jesteśmy w stanie określić budżet naszej inwestycji. Określona jest każda pozycja np. cena tapety z położeniem przez specjalistów w tym zakresie. Dobrze jest wiedzieć jak należy przygotować się finansowo na planowaną inwestycje. A jeśli Klient wyraża chęć doliczamy wycenę naszych wykonawców w taki sposób jest to najbardziej szczegółowa lista określająca nasz budżet.