13 października 2021

JAK WYGLĄDA PROJEKT WNĘTRZ
[ Szkic ]

Przed powstaniem właściwych układów funkcjonalnych zaczynam od szkicowania pierwszych pomysłów. Są to luźne pomysły, nie uwzględniające na razie konkretnych rozwiązań do wszystkich elementów. Właściwie obrazują założenia stylistyczne do określonego elementu np. wygląd frontów szafek, bądź dobór mozaiki na ścianę. Czasem zdarza się, że mam już dokładną wizję jak będzie wyglądać dana przestrzeń i rysuje wybrane krzesła, a czasem też dodaje odnośniki z podpisami. Wszystko to w bardzo luźnej formie mającej na celu zapisanie pierwszych idei do projektu. 

 

 

 

 

Pamiętacie projekt KUCHNI W BIELI ? To projekt, który od początku miał swoje główne założenie: duża wyspa na środku, ukryty okap w "skale" i dużo bieli połączonej z drewnem. Czasem te szkice to odwzorowanie w sakli jeden do jednego na wizualizacjach. Jest to jednak mały procent przypadków. Większość szkiców przekształcana jest w późniejszych etapach projektowych. Są to pomoce dla mnie, dlatego nie zawsze pokazuje szkice Klientom. Oczywiście w tym przypadku koncepcja ta była wymagana do przedstawienia, w zależności od tego czy rysunek wniesie coś nowego do prezentacji czy nie. 

 

 

Przyznać muszę, że to mój jeden z bardziej ulubionych etapów. Jest to dla mnie czas, w którym mogę się odprężyć, wyciszyć i skupić tylko i wyłącznie na mojej artystycznej wyobraźni. Kiedy kończyłam kurs rysunku ( było to przed rozpoczęciem studiów) wiedziałam, że nie będzie to koniec mojej pasji. Na rysunek i szkice odręczne zawsze znalazłam czas i w każdej wolnej chwili poświęcałam się swojemu hobby. Z rysunków architektury zewnętrznej, poprzez postacie czy ilustracje do bajek coraz częściej poświęcałam się rysunkom wnętrz. Z czasem szkicownik obrastał w pełne pomysłów inspiracje wnętrzarskie a dzięki temu ułatwiło mi to drogę w spełnianiu marzeń o własnym biurze projektowym. 

 

 

Szkic może pojawić się nie tylko na początku współpracy. To nieodzowny element całej pracy projektowej. Zarówno przed układem funkcjonalnym jak i zestawieniu materiałów szkic staje się bardzo pomocny. Zdaje sobie sprawę, że płaskie widoki 2D nie przedstawią nam dokładniej wizji i pomysłu na wnętrze. Wiem również, że nie każdy ma idealną wyobraźnię przestrzenną i potrafi sobie stworzyć w głowie jak będzie wyglądała dana przestrzeń. Takie szkice pomagają objaśnić Klientom pomysły na projekt, przed pierwszymi widokami 3D. 

 

 

Na koniec chciałam Wam pokazać te szkice, o których mówiłam, że stanowią pomoc tylko dla mnie, niekoniecznie dla Klienta. Jak widać nie jest to wzorcowy szkic. Nie dokończony, z kilkoma rysunkami na jednym arkuszu, trochę chaotyczny ale jednak stanowił postawę nad projektem BAJKOWEJ SYPIALNI DLA MAŁEJ KSIĘŻNICZKI. Efekty tego projektu możecie zobaczyć w artykule o tej samej nazwie.