14 października 2021

JAK WYGLĄDA PROJEKT WNĘTRZ?
[Projekt funkcjonalny]

Jest to najważniejszy etap w całym projekcie. Wyznacza on drogę kolejnym etapom w projekcie. To nie tylko ułożenie mebli z podanymi wymiarami na arkuszu 2D, ale także tajemniczo brzmiące widoki 3D, które często mylone są w wizualizacjami. Postaram się tutaj opisać co obejmuje zakres projektu funkcjonalnego i objaśnić różnice pomiędzy innymi etapami. 

 

                      Architekt wnętrz Rzeszów porady

Proszę się uzbroić w cierpliwość jest to etap, w którym znikam na chwilę i tworzę w zaciszu wstępną koncepcję.  Zawiera ona rzut poziomy 2D rozkładu mebli i ścian z wymiarami. Widać na nim w jaki sposób możemy zagospodarować przestrzenią tak aby było funkcjonalnie, ciekawie i ergonomicznie. Oczywiście zawsze liczę się, że mogą pojawić się elementy do zmian np. większa szafa. Jest to najczęściej wersja pierwotna, którą z Klientem analizujemy i doprowadzamy do finalnej koncepcji PROJEKTU FUNKCONALNEGO. Wspólnie zastanawiamy się co może zostać, a co potrzebuje poprawek i dopracowujemy wersje do momentu, w którym obie strony są zadowolone i możemy przejść do kolejnego etapu. 

 

                            Architekt wnętrz Rzeszów widok 3d

 

 

 

Do tego dołączam widoki 3D, po kilka na każde pomieszczenie. Dzięki temu możemy już wstępnie wyobrazić sobie przestrzeń. Nie są one foto-realistycznymi wizualizacjami ale stanowią pierwszy podgląd przestrzeni dla naszej wyobraźni.  Czasem są one pokolorowane, dzięki temu możemy zobaczyć już nakreślenia stylistyczno-materiałowe. W tym przypadku widzimy, że szafki dolne będą ciemne, a górne jasne. Nie wiemy jeszcze co to będzie za materiał, jaki dokładnie kolor, na razie jest to tylko zamysł, który pomóc ma naszej wyobraźni. Widoki 3D obrazują nam również typy zabudowy np. czy szafki będą z zamkniętym frontem, czy będą miały otwarte pułki z regałami, a może część posiadać będzie przeszklenie? To informacje, które ciężko było by umieścić na arkuszach z rzutami. 

 

 

                             Projektant wnętrz Rzeszów widok 3d

 

Widoki 3D w projekcie funkcjonalnym, stanowią główna bazę przy tworzeniu wizualizacji. Tutaj jest czas na modyfikacje, analizy i przemyślenia. Może nie potrzebujemy tak dużo szuflad albo właśnie jest ich za mało. Nie zawsze kolory, które widzimy na widokach są docelowe. W kolejnym etapie (MOODBOARDY) dopasujemy konkretne kolory i stylistykę. Natomiast pomogą mi nakreślić preferencje odbiorcy, który może określić już na tym etapie czy biała zabudowa szafek wiszących odpowiada mu czy nie. Dzięki temu też łatwiej i szybciej przejdzie współpraca w etapie doboru materiałów. 

 

                                                      Projektowanie wnętrz podkarpackie

 

Na koniec wkleiłam foto -realistyczną wizualizacje do porównania. Jest to finalna wersja kuchni, po doborze materiałów - czyli MOODBOARDÓW. Mam nadzieje, że wyjaśniłam podstawową różnicę w WIDOKACH 3D a WIZUALIZACJACH. Bądźcie czujni już niedługo kolejny artykuł o kolejnym etapie projektu wnętrz.