19 października 2021

JAK ZAPROJEKTOWAĆ GARDEROBĘ ?

   Projekt garderoby czyli pomieszczenia, które można nazwać dużą szafą. Jedno z bardziej newralgicznych pomieszczeń do projektowania, ponieważ odnosi się bezpośrednio do właściciela domu.  Jak dobrze zaprojektować przestrzeń, aby wykorzystać jej potencjał maksymalnie ?  Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ? A właściwie ile miejsca powinniśmy na nią przeznaczyć ? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. 

              

 

    K R O K       I 1 I    -    S E G R E  G A C J A    

 

Podział sekcji - od tego powinniśmy zacząć, czyli rozdzielić swoje dotychczasowe ubrania na kilka głównych kategorii np. ubrania zimowe, letnie, do pracy, wizytowe, na siłownie, wakacje i tym podobne. Taka bazę możemy rozbudować o kolejne podkategorie np. spodnie, swetry, okrycia wierzchnie, sukienki itp. Co daje nam takie działanie ? Dzięki temu zobaczymy ile tak naprawdę miejsca potrzebujemy na dane elementy. Nie chodzi o to  żeby każdy wyciągał wszystko z szafy i liczył skrupulatnie wszystkie elementy, bardziej chodzi o dokładne przemyślenie swojej dotychczasowej garderoby. Oczywiście pomysł z wyłożeniem całej zawartości szafy na podłogę jak najbardziej polecam ;) Nie zapominajmy też o wszelakich dodatkach, torebkach, szalach, czapkach i innych elementów, które znajdą swoje miejsce w garderobie. 

  

 

    K R O K       I 2 I     -      F U N K C J E     

 

Przemyślmy teraz co powinno się znajdować się w Twojej garderobie ? Większość pewnie myśli, że właściwie nie ma się nad czym zastanawiać. W garderobie możemy nie tylko mieć miejsce na przechowywanie ubrań, trzeba zastanowić się czy buty będą przechowywane w tym miejscu czy może mamy oddzielną szafę przy wiatrołapie. Drugie pytanie dotyczy czy będzie to miejsce docelowego przygotowania się do wyjścia, czy jedynie jako szafa. Jeśli tak to potrzebna będzie toaletka do makijażu, mała pufa do okładania ubrań i zakładania butów, lustro i bardzo dobre oświetlenie. Walizki i torby podróżne powinny znaleźć też swoje miejsce w garderobie, najlepiej na samej górze szafy. 

 

                                               

 

    K R O K       I 3 I     -      W Y G L Ą D   

 

Doszliśmy do tego kroku, od którego chyba większość osób zaczyna, czyli stylistyka. Nie będę tutaj wymieniać kolorystyki czy materiałów możliwych do użycia, a bardziej zastanowimy się nad systemami jakie nas interesują. Szafa może być częściowo otwarta lub w całości, możemy zastosować też fronty na całości garderoby np. przesuwne, ilość szuflad odpowiednia dla naszych potrzeb  (tutaj właśnie przydaje się analiza z kroku pierwszego), czy potrzebujmy więcej miejsca na wieszaki czy raczej będą to w większości półki. Warto przemyśleć kwestię przechowywania spodni są na to dwa sposoby: pierwszy - powszechny czyli składamy je w kostkę i układamy na półce, drugi - coraz bardziej popularny, wieszaki specjalne do wieszania spodni mocowane do drążka. Biżuteria powinna mieć, też swoje oddzielne miejsce, najlepiej w szufladzie z przeszkleniem z specjalnymi przegrodami na poszczególne elementy. Paski i krawaty możemy przechowywać w specjalnie zaprojektowanych do tego szufladach. Rzeczy, które używamy bardzo rzadko i dodatkowe elementy wyposażenia domu (np. pościel dla gości), które znajdą swoje miejsce w tym pomieszczeniu należy umieszczać na samej górze, tak  żeby ograniczyć częste wychodzenia po drabince. Trzeba przemyśleć też czy chcemy instalować w szafie podświetlenie typu LED, np. ukryte w drążku na ubrania oraz za półkami. Daje to ciekawy efekt, przy okazji ułatwia nam poszukiwania danego ubrania. 

 

 

    K R O K       I 4 I     -      W Y M I A R Y    

 

Głębokość szafy, w której chcemy umieścić wieszaki to minimum 60 cm. Jeśli nie mamy tyle miejsca, a zależy nam na odwieszaniu rzeczy na wieszaki, możemy wykorzystać system drążków prostopadłych, gdzie ubrania ustawiane są prosto do ściany. Jest to trochę mniej komfortowa opcja, jeśli nie widzimy co znajduje się na końcu wieszaków. 
Szuflady na buty tzw. PEKA mogą mieć maksymalnie 106 cm, trzeba mieć na uwadze, też że wysokość takich szuflad powinna być dostosowana do różnych rodzajów obuwia. Wysokie kozaki, zimowe buty będą potrzebować około 30 cm.  Długie płaszcze, sukienki potrzebują minimum 170 cm, natomiast koszule, garnitury zajmą nam przynajmniej 90 cm, a jeśli chcemy wieszać spodnie na wieszaku potrzebujemy przeznaczyć na to 120 cm z wysokości całej szafy.