27 października 2021

JAK ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIĘ ?

Kuchnię inaczej można nazwać sercem całego domu. Najważniejsze pomieszczenie, w którym przeżywamy nasze piękne jak i trudne dni. Osobiście uważam, że jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce w budynku. Dobrze zorganizowana kuchnia wiąże się z uwzględnieniem naszych rytuałów, charakteru i osobowości oraz kilku szablonowych zasad, o których przeczytacie poniżej 😊.


 

 

   Z A S A D A   N R       I 1 I    -    U K Ł A D    

 

Zastanówmy się najpierw jaki układ kuchni jest najbardziej odpowiedni dla nas. Mamy tutaj kilka ciekawych opcji do wyboru: 

Kuchnia jednorzędowa

Dobre rozwiązanie jeśli mamy dużą ścianę do pomieszczenia wszystkich urządzeń, nie tracąc przy tym przestrzeni na blacie, która będzie służyła do przygotowania i obróbki jedzenia. 

Kuchnia dwurzędowa

Najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie, gdy okno będzie znajdowało się pomiędzy zabudową, na krótszej ścianie. Dobrze doświetlona kuchnia plus dużo miejsca do gotowania i przechowywania - wydaje się idealnie. 

Kuchnia w układzie "L"

Jeśli mamy na tyle możliwości, żeby rozszerzyć zabudowę na ścianę sąsiednią, warto to wykorzystać. Taki system ma natomiast jedną wadę jaką jest problematyczna szafka narożna. Wprawdzie możemy pokusić się o wszelakie systemy wysuwanych szafek narożnych ale nie zawsze uda się je wprowadzić. 

Kuchnia w układzie "U"

Bardzo rozbudowany system, w którym zmieścimy niską i wysoką zabudowę. Możemy tutaj jedną stronę przeznaczyć na wysoką zabudowę, natomiast drugą na przestrzeń z blatem roboczym i niskimi szafkami . 

Kuchnia z wyspą

Rozwiązanie dla naprawdę dużej przestrzeni, trzeba mieć na uwadze, że taki układ wymaga dużego metrażu i nie zawsze możemy sobie pozwolić na taki projekt. Jest to połączenie wysokiej i niskiej zabudowy z możliwością rozbudowy o miejsce do siedzenia przy wyspie w formie baru. 

 

 

   Z A S A D A   N R       I 2 I    -     W Y M A G A N I A     

 

Tajemniczo brzmiące zdanie nie raz pewnie obiło się o uszy każdemu kto planował projektowanie kuchni. Trójkąt roboczy swoją nazwę zawdzięcza drodze jaką musimy pokonać wykonując codzienne czynności podczas przyrządzania posiłków. Posiadając taki schemat w kuchni gotowanie staje się intuicyjne i unikamy chaotycznego poruszania się. Co to właściwie znaczy? Jest to ułożenie trzech głównych punktów: lodówki, zlewu i płyty. Ogólnie zasada jest taka: wyciągamy rzeczy z lodówki odkładamy na blat, następnie myjemy je pod bieżącą wodą w zlewie, a umyte warzywa odkładamy na kolejny blat, gdzie dokonujemy obróbki wstępnej i krojenia. Kolejno odkładamy danie do gotowania na płytę, korzystając z blatu obok do odkładania gotowych posiłków. W zależności od posiadanej przestrzeni kształt owego trójkąta może się dowolnie deformować jednak zawsze musi łączyć główne punkty ze sobą. Z pozoru wydaje się to mało uzasadnione jednak gwarantuje, że jak raz ktoś zamieszka w kuchni w systemie zgodnym z ergonomią nie będzie chciał powrotu do innej.

 


 

   Z A S A D A   N R       I 3I    -     S T Y L    


Nie będę się tutaj rozpisywać o różnorodności stylistycznej jaką możemy zastosować. Bardziej skupmy się na naszych własnych upodobaniach.  Ważne, żeby od początku do końca trzymać się wybranej stylistyki i podjąć decyzje, która nie będzie zmieniana w trakcie prac. Dlaczego jest to takie ważne?  Nie raz widzę jak Klienci ulegają ciągłym zmianą pod wpływem znajdowania coraz to nowszych inspiracji i zdjęć, które często nie łączą się później z pierwotną wizją. W efekcie prowadzi to do dużych niespójności stylowych, a co za tym idzie chaosu i wrażenia zaburzenia jakiś proporcji. Mam tylko jedną radę. ODNAJDŻMY SWÓJ WŁASNY STYL, taki w którym będziemy się dobrze czuli i będzie też zgodny z naszymi upodobaniami. Nie szukajmy w nieskończoność nowych zdjęć ( wiem, że to jest ciężkie) skupmy się np. na pierwszych 3-4 inspiracjach i zbudujmy na nich swoje wnętrze marzeń :) 

 


 

 

 

 

   Z A S A D A   N R       I 4I    -     M A T E R I A Ł Y    

 

W zależności od preferencji mamy do wyboru ogrom możliwości w wykończeniu naszej kuchni. Jeśli chodzi o blaty, możemy wybierać spośród bardzo trwałych kamieni, spieków czy też ostatnio coraz mniej popularnych blatów drewnianych. Blat może być również wykonany z laminowanej płyty meblowej o grubości  3,8 cm. Zaletą kamieni jest to, że mogą być bardzo cienkie na 1,2 cm i na pewno ponadczasową trwałość w użytkowaniu. Natomiast zaletą blatu z płyty meblowej jest to, że w przypadku uszkodzeń można łatwo i stosunkowo tanio wymienić element na nowy.